Топ-100
Back

ⓘ Premi LOréal-Unesco per a les dones i la ciència. Els Premis LOréal - UNESCO per a les dones i la ciència van ser creats lany 1998 per la Fundació Empresarial L ..




Premi LOréal-Unesco per a les dones i la ciència
                                     

ⓘ Premi LOréal-Unesco per a les dones i la ciència

Els Premis LOréal - UNESCO per a les dones i la ciència van ser creats lany 1998 per la Fundació Empresarial LOréal i la UNESCO, dins del programa La Dona i la Ciència, per tal de recompensar investigadores que hagin contribuït al progrés científic en els àmbits de les ciències de la vida i de la matèria. Tenen lobjectiu de millorar la representació de les dones en les carreres científiques reconeixent i evidenciant les seves contribucions als progressos de la ciència. El programa permet així de sensibilitzar les dones joves en la vocació científica.

Des de lany 2000, cada any són distingides cinc investigadores, una per cada continent. Des de la seva creació, els premis són concedits en una cerimònia que se celebra a París.

Entre les guanyadores, quatre han rebut després el premi Nobel:

  • Elizabeth Blackburn guanyadora lany 2008: Premi Nobel de Medicina lany 2009;
  • Emmanuelle Charpentier guanyadora lany 2016: Premi Nobel de Química lany 2020;
  • Jennifer Doudna guanyadora lany 2016: Premi Nobel de Química lany 2020.
  • Ada Yonath guanyadora lany 2008: Premi Nobel de Química lany 2009;

La mateixa cooperació entre LOréal i la UNESCO concedeix també Borses internacionals per als talents que es considerin prometedors entre les joves investigadores dels diferents continents.

                                     

1. Guanyadores

1998

  • Pascale Cossart França: bacteriologia
  • Gloria Montenegro Xile: botànica
  • Grace Oladunni Taylor Nigèria: bioquímica
  • Myeong-Hee Yu Corea del Sud: microbiologia

2014

  • Cecilia Bouzat Argentina
  • Laurie Glimcher Estats Units
  • Kayo Inaba Japó
  • Brigitte Kieffer França
  • Segenet Kelemu Kenya

2015

  • Rajaâ Cherkaoui El Moursli Marroc
  • Yi Xie Xina
  • Thaisa Storchi Bergmann Brasil
  • Carol V. Robinson Regne Unit
  • Molly S. Shoichet Canadà
                                     

1.1. Guanyadores 2000

  • Joanne Chory Estats Units: biologia molecular
  • Valerie Mizrahi Sud-àfrica: biologia molecular
  • Margarita Salas Espanya: biologia molecular
  • Tsuneko Okazaki Japó: biologia molecular
  • Eugenia Del Pino Equador: biologia molecular
                                     

1.2. Guanyadores 2001

  • Anne McLaren Regne Unit: biologia de la reproducció
  • Joan A. Steitz Estats Units: biofísica i bioquímica moleculars
  • Adeyinka Gladys FalusNigèria: genètica molecular
  • Suzanne Cory Austràlia: genètica molecular
  • Mayana Zatz Brasil: biologia molecular
                                     

1.3. Guanyadores 2002

  • Ana María López ColoméMèxic: prevenció de la ceguesa
  • Nagwa Meguid Egipte: genètica aplicada la prevenció de les malalties mentals
  • Indira Nath Índia: tractament de la lepra
  • Mary Osborn Alemanya: mètodes dobservació de les estructures cel lulars
  • Shirley Tilghman Canadà, Estats Units: expressió dels gens i origen parental dels cromosomes
                                     

1.4. Guanyadores 2003

  • Ayşe Erzan Turquia: física de la matèria condensada
  • Mariana Weissmann Argentina: càlculs en física de la matèria condensada
  • Karimat El-Sayed Egipte: física
  • Li Fanghua Xina: microscòpia electrònica
  • Johanna M.H. Levelt Sengers Estats Units: termodinàmica
                                     

1.5. Guanyadores 2004

  • Philippa Marrack Estats Units: "Per les seves investigacions sobre el paper dels Limfòcits T al sistema immunitari i per haver descobert els superantígens"
  • Jennifer Thomson Sud-àfrica: "Per la seva feina en les plantes transgèniques resistents la sequera i a les infeccions víriques, per intentar respondre a lescassetat crònica daliments al continent"
  • Nancy Ip Xina: "Per les seves descobertes sobre proteïnes que afavoreixen el creixement i la preservació de les neurones en el desenvolupament cerebral"
  • Christine Petit França: "Per la seva recerca sobre les bases moleculars i cel lulars de la sordesa hereditària humana i altres deficiències sensorials"
  • Lúcia Mendonça Previato Brasil: "Per estudis que permeten progressar en la comprensió, el tractament i la prevenció de la malaltia de Chagas"
                                     

1.6. Guanyadores 2005

  • Myriam Sarachik Estats Units: "Per experiments importants en conducció elèctrica i transicions entre metalls i aïllants"
  • Zohra Ben Lakhdar Akrout Tunísia: "Per a experiments i models en espectroscòpia infraroja i les seves aplicacions per detectar la contaminació i en la medicina"
  • Fumiko Yonezawa Japó: "Per la teoria pionera i les simulacions informàtiques sobre semiconductors amorfs i metalls líquids."
  • Belita Koiller Brasil: "Per investigacions innovadores sobre electrons en matèria desordenada com el vidre"
  • Dominique Langevin França: "Per investigacions fonamentals sobre detergents, emulsions i escumes"
                                     

1.7. Guanyadores 2006

  • Esther Orozco Mèxic: "Pel descobriment de mecanismes de control de la infecció damebes als tròpics."
  • Pamela Bjorkman Estats Units: "Pel descobriment de com el sistema immunitari reconeix els objectius."
  • Christine Van Broeckhoven Bèlgica: "Per la investigació genètica de la malaltia de lAlzheimer i altres malalties neurodegeneratives."
  • Jenny Graves Austràlia: "Per a estudis sobre levolució dels genomes dels mamífers."
  • Habiba Bouhamed Chaabouni Tunísia: "Per la seva contribució a lanàlisi i prevenció dels trastorns hereditaris"
                                     

1.8. Guanyadores 2007

  • Margaret Brimble Nova Zelanda: "Per la seva contribució la síntesi de productes naturals complexos, especialment toxines del marisc"
  • Mildred Dresselhaus Estats Units: "Per la seva investigació sobre materials destat sòlid, inclosa la conceptualització de la creació de nanotubs de carboni"
  • Ameenah Gurib-Fakim Maurici: "Per la seva exploració i anàlisi de plantes de Maurici i les seves aplicacions mèdiques"
  • Tatiana Birshtein Rússia: "Per la seva contribució la comprensió de les formes, mides i moviments de molècules grans"
  • Ligia Gargallo Xile: "Per la seva contribució a comprendre les propietats de solució dels polímers"
                                     

1.9. Guanyadores 2008

  • Ana Belén Elgoyhen Argentina: "Per les seves contribucions la comprensió de la base molecular de laudició"
  • Elizabeth Blackburn Estats Units: "Pel descobriment de la naturalesa i el manteniment dels extrems del cromosoma i el seu paper en el càncer i lenvelliment"
  • Lihadh Al-Gazali Emirats Àrabs Units: "Per les seves contribucions la caracterització de trastorns hereditaris"
  • Ada Yonath Israel: "Pels seus estudis estructurals del sistema de biosíntesi proteica i la seva interrupció per antibiòtics"
  • V. Narry Kim Corea del Sud: "Per dilucidar la formació duna nova classe de molècules dARN implicades en la regulació gènica"
                                     

1.10. Guanyadores 2009

  • Athene Donald Regne Unit: "Per desvelar la física de materials desordenats que van des del ciment fins al midó"
  • Tebello Nyokong Sud-àfrica: "Pel seu treball en aprofitar la llum per la teràpia contra el càncer i la neteja ambiental"
  • Eugenia Kumacheva Canadà: "Pel disseny i desenvolupament de nous materials amb moltes aplicacions, incloent el lliurament específic de medicaments contra el càncer i materials per a lemmagatzematge de dades òptiques dalta densitat"
  • Akiko Kobayashi Japó: "Pel seu treball sobre metalls orgànics, que ha obert noves vies en la miniaturització daparells electrònics"
  • Beatriz Barbuy Brasil: "Pel seu treball sobre levolució de les estrelles des del naixement de lunivers fins a lactualitat"
                                     

1.11. Guanyadores 2010

  • Rashika El Ridi Sud-àfrica: "Per obrir el camí cap al desenvolupament duna vacuna contra lesquistosomosi de la malaltia tropical"
  • Alejandra Bravo Mèxic: "Pel seu treball sobre una toxina bacteriana que actua com un insecticida potent"
  • Elaine Fuchs Estats Units: "Per les seves contribucions al nostre coneixement sobre biologia de la pell i de les cèl lules mare de la pell"
  • Lourdes Cruz Filipines: "Pel descobriment de toxines de caragol marí que poden servir com a eines potents per estudiar la funció cerebral"
  • Anne Dejean-Assémat França: "Per les seves contribucions la nostra comprensió de la leucèmia i el càncer de fetge"
                                     

1.12. Guanyadores 2011

  • Silvia Torres-Peimbert Mèxic: "Pel seu treball sobre la composició química de les nebuloses, que és fonamental per la nostra comprensió de lorigen de lunivers; per la seva contribució fonamental als estudis de nebuloses que han portat a una millor comprensió de les substàncies químiques, levolució de les galàxies i de lunivers"
  • Anne La Huillier França: "Pel seu treball en el desenvolupament de la càmera més ràpida per enregistrar el moviment delectrons en attosegons; per les seves aportacions experimentals i teòriques la generació harmònica de llum com una tecnologia base per la ciència de latmosfera"
  • Jillian Banfield Austràlia/Estats Units: "Pel seu treball sobre comportaments bacterians i materials en condicions extremes rellevants per al medi ambient i la Terra; per a assoliments pioners en ciències ambientals integrant influències químiques, biològiques, mineralògiques i proteogenòmiques"
  • Vivian Wing-Wah Yam Asia-Pacific: "Pel seu treball en materials que emeten llum i maneres innovadores de captar energia solar; per les seves aportacions pioneres en el disseny molecular de materials fotoactius que són especialment rellevants per la conversió denergia solar"
  • Faiza Al-Kharafi Kuwait: "Pel seu treball sobre la corrosió, un problema dimportància fonamental per al tractament de laigua i la indústria del petroli; per les seves notables contribucions a lelectroquímica amb especial èmfasi en la corrosió i la catàlisi"


                                     

1.13. Guanyadores 2012

  • Bonnie Bassler Estats Units: "Per la comprensió del llenguatge químic pel qual els bacteris es comuniquen entre ells, per obrir el camí cap a nous tractaments contra infeccions"
  • Frances Ashcroft Regne Unit: "Per les seves contribucions la comprensió de la secreció dinsulina i de la diabetis en el nounat"
  • Jill Farrant Sud-àfrica: "Pel descobriment dels mecanismes que permeten a les plantes de sobreviure en condicions de sequera"
  • Ingrid Scheffer Austràlia: "Per la identificació de les molèsties implicades en certes formes depilèpsia"
  • Susana López Charretón Mèxic: "Per haver identificat el mode dacció dels rotavirus, responsables cada any de 600.000 morts infantils"
                                     

1.14. Guanyadores 2013

  • Reiko Kuroda Japó: "Per descobrir la importància funcional de la diferència entre molècules de mà esquerra i dreta, que té àmplies aplicacions, incloent investigacions sobre malalties neurodegeneratives com lAlzheimer"
  • Francisca N. Okeke Nigèria: "Per les seves contribucions importants en la comprensió de les variacions diàries dels corrents iònics a latmosfera superior, cosa que pot afavorir la comprensió del canvi climàtic"
  • Pratibha L. Alegre Regne Unit: "Per haver modificat enginyosament el seu microscopi electrònic de manera que ha pogut observar reaccions químiques que es produeixen en àtoms superficials dels catalitzadors, que ajudaran els científics en el desenvolupament de nous medicaments o de noves fonts denergia"
  • Deborah S. Jin Estats Units: "Per haver estat la primera a refredar molècules fins al punt que pot observar reaccions químiques a càmera lenta que poden ajudar a comprendre encara més els processos moleculars importants per la medicina o les noves fonts denergia"
  • Marcia Barbosa Brasil: Per descobrir una de les peculiaritats de laigua que pot conduir a una millor comprensió de com es produeixen els terratrèmols i com es pleguen les proteïnes que són importants per al tractament de malalties


                                     

1.15. Guanyadores 2014

  • Cecilia Bouzat Argentina
  • Laurie Glimcher Estats Units
  • Kayo Inaba Japó
  • Brigitte Kieffer França
  • Segenet Kelemu Kenya
                                     

1.16. Guanyadores 2015

  • Rajaâ Cherkaoui El Moursli Marroc
  • Yi Xie Xina
  • Thaisa Storchi Bergmann Brasil
  • Carol V. Robinson Regne Unit
  • Molly S. Shoichet Canadà
                                     

1.17. Guanyadores 2016

  • Emmanuelle Charpentier Alemanya: "Pel seu descobriment, amb Jennifer Doudna, dun mecanisme molecular revolucionari que permet reescriure el genoma humà"
  • Quarraisha Abdool Karim Sud-àfrica: "Per la prevenció i el tractament del VIH amb les dones africanes"
  • Jennifer Doudna Estats Units: "Pel seu descobriment. amb Emmanuelle Charpentier. dun mecanisme molecular revolucionari que permet reescriure el genoma humà"
  • Hualan Chen Xina: "Per les seves investigacions sobre la biologia dels virus de la grip aviària"
  • Andrea Gamarnik Argentina: "Per les seves investigacions sobre els virus transmesos pels mosquits, més particularment el virus del dengue"
                                     

1.18. Guanyadores 2017

  • Nicola Spaldin Suïssa: "Per la seva innovadora feina multidisciplinària que prediu, descriu i crea nous materials amb propietats magnètiques i ferroelèctriques commutables"
  • Zhenan Bao Estats Units: "Per la seva destacada contribució i domini del desenvolupament de nous polímers funcionals per a lelectrònica de consum, emmagatzematge denergia i aplicacions biomèdiques"
  • María Teresa Ruiz Xile: "Pel seu descobriment de la primera nana bruna i els seus treballs pioners sobre les estrelles de baixa lluminositat, incloses les estrelles en les etapes finals de la seva evolució nanes blanques"
  • Michelle Simmons Austràlia: "Per la seva contribució revolucionària a lelectrònica quàntica i atòmica, del transistor atòmic a lordinador quàntic"
  • Niveen Khashab Arabie Saoudite: "Per la seva contribució al desenvolupament de materials innovadors i híbrids intel ligents destinats al lliurament de fàrmacs i al desenvolupament de noves tècniques per controlar lactivitat antioxidant intracel lular"


                                     

1.19. Guanyadores 2018

  • Meemann Chang Xina Ciències Biològiques / Paleontologia: Pel seu treball pioner en els registres fòssils que han permès comprendre millor com els vertebrats aquàtics shan adaptat la vida sobre terra
  • Amy Austin Argentina Ecologia i ciències ambientals: Per les seves notables contribucions a comprendre lecologia dels ecosistemes terrestres en paisatges naturals i modificats per lésser humà.
  • Caroline Dean Regne Unit Ciències Biològiques / Biologia molecular: Per la seva investigació innovadora sobre com les plantes sadapten al seu entorn i al canvi climàtic, la qual cosa porta noves maneres de millorar les collites
  • Janet Apallissant Canadà Ciències Biològiques / Biologia del desenvolupament: Per la seva destacada investigació que ens va ajudar a comprendre millor com es formen teixits i òrgans a lembrió en desenvolupament
  • Heather Zar Sud-àfrica Medicina i Ciències de la salut / Pediatria: "Per establir un programa dinvestigació davantguarda en pneumònia, tuberculosi i asma, salvant la vida de molts nens a tot el món"
                                     

1.20. Guanyadores 2019

  • Claire Voisin França Matemàtiques / Geometria algebraica: "Pels seus treballs excepcionals en geometria algebraica. Els seus descobriments pioners li han permès resoldre qüestions fonamentals sobre la topologia i les estructures de Hodge de les varietats algebraiques complexes"
  • Najat Saliba Líban Química analítica i atmosfèrica: "Pels seus treballs pioners en la identificació dagents cancerígens i altres substàncies tòxiques presents a laire dels països de lOrient Mitjà"
  • Karen Hallberg Argentina. Física / Física de la matèria condensada: "Pel desenvolupament denfocaments informàtics davantguarda que permeten comprendre la física de la matèria quàntica"
  • Ingrid Daubechies Bèlgica / Estats Units Matemàtica / Física matemàtica: "Per la seva contribució excepcional al tractament digital de la imatge i del senyal, proporcionant algoritmes estàndard i flexibles per la compressió de dades"
  • Maki Kawai Japó Química / Catàlisi: "Pel seu treball innovador en la manipulació de molècules a lescala atòmica, per transformar materials i crear materials innovadors"
                                     

1.21. Guanyadores 2020

  • Kristi Anseth Estats Units Ciències biològiques / Cirurgiaː "per la seva contribució excepcional la convergència de lenginyeria i la biologia per desenvolupar biomaterials innovadors en la regeneració dels teixits i leficàcia dels medicaments".
  • Edith Heard Regne Unit Ciències biològiques / Genèticaː "pels seus descobriments fonamentals dels mecanismes que regeixen els processos epigenètics que permeten als mamífers regular lexpressió correcta dels gens, essencial per la vida".
  • Abla Mehio Sibai Líban Medicina i Ciències de la Salut / Epidemiologiaː "per la seva tasca pionera i el seu compromís per millorar lenvelliment saludable en els països amb ingressos baixos i mitjans".
  • Firdausi Qadri Bangla Desh Ciències biològiques / Immunologia i Vacunologiaː "pels seus treballs excel lents per la comprensió i la prevenció de malalties infeccioses que afecten els nens de països en vies de desenvolupament".
  • Esperança Martínez Romero Mèxic Ecologia i ciències mediambientals / Ecologia Genòmicaː "per la seva investigació pionera en lús de bacteris respectuosos amb el medi ambient per augmentar la productivitat agrícola reduint alhora lús de fertilitzants químics."
                                     

2. Borses internacionals per als talents prometedors

La mateixa cooperació entre LOréal i la UNESCO concedeix també des del 2000 Borses internacionals UNESCO-LOréal a Talents emergents, destinades a les dones més joves que es troben en les primeres etapes de la seva carrera científica.

Cada any, el programa selecciona les 15 joves científiques més prometedores, que reben una dotació addicional de 15.000 €.